Università degli Studi di Padova

Seminari e Colloquia

“Dispersion and Geometry in Padova”

6-7 Maggio 2024 - Sala della Carità

“5th Spring Colloquium on Probability and Finance”

Friday, April 19th 2024 - Room 2AB40

“Optimizing over path-length matrices of unrooted binary trees ”

Mercoledì 17 Aprile 2024, ore 10:00 - Aula 7B1 Posticipato - Daniele Catanzaro (Université Catholique de Louvain)

“Hochschild co/homology for non-compact spaces”

Martedì 16 Aprile 2024, ore 17:00 - Aula 2AB40 - Francesca Leonardi (PhD candidate at Leiden University)

“Il luogo dei fibrati in rette triviali”

Martedì 16 Aprile 2024, ore 11:00 - Aula 7B2 - Alessandro Chiodo (IMJ - Jussieu Paris)

“Detecting the efficient integer assignments of multiobjective mixed integer nonlinear programming problems”

Lunedì 15 Aprile 2024, ore 10:00 - Aula 2BC30 - Marianna De Santis (Sapienza Università di Roma)

“Constructing the Constructible Universe Constructively”

Mercoledì 10 Aprile 2024, ore 15:30 - Aula 2AB40 - Michael Rathjen (University of Leeds, UK)

“A sphere rolling on a plane: a journey into nonholonomic mechanics”

Wednesday 10 April 2024 h. 15:30 - Room 2BC30 - Mariana Costa Villegas (Padova, Dip. Mat.)

“Severi Varieties of nodal surfaces and coding theory: quartic and K3 surfaces”

Martedì 9 Aprile 2024, ore 16:30 - Aula 1A150 - Fabrizio Catanese (Universität Bayreuth)

“Diffusion models in Biodesign”

Martedì 9 Aprile 2024, ore 10:30 - Aula 2AB40 - Pietro Liò (Department of Computer Science, Cambridge Center of AI and Medicine)

“Convex optimization algorithms on quantum computers”

Martedì 9 Lunedì 8 Aprile 2024, ore 9:30 - Aula 2BC30 - Giacomo Nannicini (University of Southern California)

“First Integrals and Normal Forms for Nonlinear Oscillators”

Giovedì 4 Aprile 2024, ore 14:30 - Aula 2AB40 - Antonio Giorgilli (Università degli Studi di Milano)

“Sound Verification and Synthesis with Logic and Data”

Mercoledì 3 Aprile 2024, ore 16:15 - Aula 2AB40 - Alessandro Abate (Department of Computer Science, Oxford University)

“Constructive uniform spaces”

Mercoledì 27 Marzo 2024, ore 16:30 - Aula 2AB40 - Hajime Ishihara (Toho University, Japan)

“Approximation by Pseudo-Linear Neural Network Operators and Their Applications”

Tuesday, 26 March 2024, h. 14:00 - Room 2AB40 - Ismail Aslan (Hacettepe University)

“Introduction to the wild Riemann-Hilbert correspondence”

Martedì 26 Marzo 2024, ore 17:00 - Aula 1BC45 - Benedetta Facciotti (Phd student at University of Birmingham)

“Flipclasses and combinatorial invariance for Kazhdan-Lusztig polynomials”

19 Marzo 2024, ore 12:30 - Aula 2AB40 - Francesco Esposito (Dipartimento di Matematica “Tullio Levi-Civita”)

“Hecke Algebras as Endomorphism Algebras of Parabolically Induced Representations”

Martedì 19 Marzo 2024, ore 15:00 - Aula 2AB40 - Elena Collacciani (Dipartimento di Matematica “Tullio Levi-Civita”)

“A capillarity approach for the regularity of soap films”

Giovedì 14 Marzo 2024, ore 14:00 - Aula 2BC30 - Giulia Bevilacqua (Università di Pisa)

“P-adic numbers and characteristic p”

Wednesday 13 March 2024 h. 14:30 - Room 2BC30 - Pietro Vanni (Padova, Dip. Mat.)

“A log/tropical take on Hurwitz numbers”

Martedì 12 Marzo 2024, ore 13:00 - Aula 7B1 - Renzo Cavalieri (Colorado State University)

“A Variational Approach to Frozen Planet Orbit”

Martedì 12 Marzo 2024, ore 17:00 - Aula 1BC45 - Stefano Baranzini (Postdoc Università degli studi di Torino)

“On the stability of Möbius maps of the n-sphere”

Lunedì 11 Marzo 2024, ore 13:30 - Aula 2AB40 - Xavier Lamy (Università di Tolosa)

“Modeling sparsity and mixed-binary nonconvex optimization problems”

Lunedì 11 Marzo 2024, ore 10:00 - Aula 2BC30 - Immanuel Bomze (Universität Wien)

The Shifted Boundary / Shifted Fracture Method for Computational Mechanics

Friday, 8 March 2024, h. 12:30 - Room 2BC60 - Guglielmo Scovazzi (Duke University)

Gradient-based and Gradient-free Multidisciplinary Optimization

Wednesday, 6 March 2024, h. 12:00 - Room 2AB40 - Donald R. Jones (Department of Aerospace Engineering, University of Michigan)

“A Mathematical Model for Flagellar Activation Mechanisms”

Martedì 5 Marzo 2024, ore 17:00 - Aula 2AB40 - Irene Anello (Phd student at SISSA)

“Network Science: Structure and Function”

Venerdì 1 Marzo 2024, ore 13:30 - Aula 1A150 - Remco van der Hofstad (Eindhoven University of Technology)

“The memory of volatility

Venerdì 1 Marzo 2024, ore 10:00 - Sala riunioni 701

“A daily trip among Relativistic Quantum systems”

Giovedì 29 Febbraio 2024, ore 10:00 - Aula 2AB40

Ideals of rings of integer-valued polynomials: a topological approach

Giovedì 29 Febbraio 2024, ore 16:00 - Aula 1BC45 - Carmelo Finocchiaro (Università di Catania)

“Classical Modular Forms and the k-square problem”

Wednesday 28 February 2024 h. 14:30 - Room 2BC30 - Marco Baracchini (Padova, Dip. Mat.)

“The challenge of the applicability of KAM theorem: a computer-assisted approach”

Tuesday 20, Thursday 22, Tuesday 27 February 2024 - Chiara Caracciolo (Uppsala University)

“Lyapunov exponents of linear switched systems”

Martedì 27 Febbraio 2024, ore 17:00 - Aula 2AB40 - Michele Motta (Phd student at SISSA)

“Various notions of Hodge polygon for Barsotti-Tate groups with additional ramified structure”

Venerdì 23 Febbraio 2024, ore 14:30 - Aula 2BC60 - Andrea Marrama (DM “Tullio Levi-Civita”)

“The nexus complex system: water, food, energy and ecosystem interactions”

Martedì 20 Febbraio 2024, ore 11:30 - Aula 2BC60 - Marianela Fader (Chair of Nexus Research - Geography Department Ludwig-Maximilians-Universität München, Germany)

“Optimal Transport in Cosmology and the Evolution of Large-Scale Structure”

Lunedì 19 Febbraio 2024, ore 10:00 - Aula 1A150 - Sabino Matarrese (Università degli Studi di Padova), Enzo Branchini (Università di Genova), Elena Sarpa (SISSA)

“A differential game model for sponsored content”

Thursady 15 February 2024 h. 14:30 - Room 1BC45 - Chiara Brambilla (Padova, Dip. Mat.)

“Reducibility and stability for the Klein Gordon equation with a perturbation of maximal order”

Martedì 6 Febbraio 2024, ore 17:00 - Aula 2AB40 - Shulamit Terracina (Università degli Studi di Milano)

“Searching for low-dimensional neural manifolds”

Giovedì 25 Gennaio 2024, ore 17:00 - Aula 1C150 - Michele Allegra (Padova Neuroscience Center, Dipartimento di Fisica e Astronomia “Galileo Galilei”)

“Digital twins: a general overview and the application to bread baking”

Wednesday 24 January 2024 h. 14:30 - Room 1C150 - Laura Rinaldi (Padova, Dip. Mat.)

“Rectifiability of stationary varifolds branching set with multiplicity at most 2”

Martedì 23 Gennaio 2024, ore 17:00 - Aula 2AB40 - Paolo De Donato (Università degli Studi di Padova)

“On pyramidal groups of prime power degree”

Giovedì 18 Gennaio 2024, ore 15:00 - Aula 2BC30 - Martino Garonzi (Università di Brasilia)

Seminar series “Model Categories”

24 November 2023 - 17 January 2024 - Room 2AB40

“Double-negation in the Foundation of Constructive Mathematics”

Wednesday 20 December 2023 h. 15:30 - Room 2BC30 - Pietro Sabelli (Padova, Dip. Mat.)

“Multi-Level Multi-Objective Stochastic Methods for Learning and Optimization”

Lunedì 18 Dicembre 2023, ore 14:00 - Aula 2AB40 - Luís Nunes Vicente (Lehigh University)

“Wasserstein Generative Models”

Wednesday 13 December 2023 h. 14:30 - Room ASTA - Amna Mohsin (Padova, Dip. Mat.)

“Coarse correlated equilibria in mean field games”

Martedì 5 Dicembre 2023, ore 17:00 - Aula 2AB40 - Federico Cannerozzi (Università degli Studi di Milano)

“A mean field planning approach to regularizations of the optimal transport problem”

Martedì 28 Novembre 2023, ore 17:00 - Aula 2AB40 - Gabriele Bocchi (Università degli Studi di Roma - Tor Vergata)

“On the number of lower sets with fixed cardinality”

Giovedì 23 Novembre 2023, ore 17:30 - Aula 2AB40 - Kristina Oganesyan (Universitat Autònoma de Barcelona)

“Curvatura e Theorema Egregium: un percorso storico intorno alle Disquisitiones Generales di Gauss”

Mercoledì 22 Novembre 2023, ore 16.30 - Aula 1C150 - Alberto Cogliati (Università di Pisa)

“Groups and geometry: from algebraic varieties to Galois representations and vice versa”

Wednesday 22 November 2023 h. 14:30 - Room 2BC30 - Khai Hoan Nguyen-Dang (Padova, Dip. Mat.)

“A local-global problem for divisibility in algebraic groups”

Martedì 21 Novembre 2023, ore 17:00 - Aula 2AB40 - Jessica Alessandrì (Università degli Studi dell'Aquila)

“In pursuit of the last photon: data analysis of the most powerful space telescopes”

Venerdì 17 Novembre 2023, ore 13:30 - Aula 1C150 - Massimo Robberto (Lead of NIRCam STScI & Johns Hopkins University)

“Ensamble Optimal Control: ResNets, Diffeomorphisms Approximation and Normalizing Flows”

Martedì 14 Novembre 2023, ore 17:00 - Aula 2AB40 - Alessandro Scagliotti (Technische Universität München - TUM | Munich Center for Machine Learning - MCML)

“Factorization of matrix-functions: Recent results and some applications”

Mercoledì 8 Novembre 2023, ore 12:30 - Aula 1BC45 - Sergei Rogosin e Maryna Dubatovskaja (Belarusian State University of Minsk)

“A 2D Bin Packing Problem in the Sheet Metal Industry: models and solution approaches”

Wednesday 8 November 2023 h. 14:30 - Room 2BC30 - Chiara Turbian (Padova, Dip. Mat.)

“Curved differential graded algebras and their derived categories”

Martedì 31 Ottobre 2023, ore 17:00 - Aula 2AB40 - Alessandro Lehmann (University of Antwerpen - SISSA)

“Explicit option pricing with additive processes”

Venerdì 6 Ottobre 2023, ore 11:00 - Aula 2AB40 - Lorenzo Torricelli (Università di Bologna)

“An Introduction to Non-Connected Linear Algebraic Groups and their partition into Jordan Classes and Lusztig Strata”

Wednesday 4 October 2023 h. 16:00 - Room 1BC50 - Martina Costa Cesari (Padova, Dip. Mat.)

“Connecting 3D and Language” + “3D Simulation for Embodied AI: emerging challenges and opportunities”

Martedì 4 Luglio 2023, ore 15:00 - Aula 1AD100 - Angel Chang (Simon Fraser University, Vancouver, and Canada CIFAR AI Chair) + Manolis Savva (Simon Fraser University, Vancouver, and Canada Research Chair in Computer Graphics)

“Designing Universal Causal Deep Learning Models: The Case of Infinite-Dimensional Dynamical Systems from Stochastic Analysis”

Venerdì 30 Giugno 2023, ore 14:30 - Aula 2BC30 - Giulia Livieri (LSE London)

“Glimpses on Grothendieck toposes in the perspective of AI”

Mercoledì 21 Giugno 2023, ore 16:30 - aula 1A150 - Laurent Lafforgue (Huawei at Huawei Technologies France)

“Random walks in random sceneries and related models”

Venerdì 16 Giugno 2023, ore 14:30 - Aula 2BC30 - Françoise Pène (Université de Brest)

“Theory and Data in Model Building: from Volterra to machine learning”

Giovedì 15 Giugno 2023, ore 15:00 - Aula 1AD100 - Angelo Vulpiani (Roma Sapienza)

“Hopf algebras and Kaplansky’s sixth conjecture”

Wednesday 14 June 2023 h. 15:30 - Room 2BC30 - Elisabetta Masut (Padova, Dip. Mat.)

“Workshop on Doctrines & Fibrations”

Monday 29 May - Thursday 1 June 2023 - Room 2BC60

“Cutting pattern optimization in sawmill”

Wednesday 31 May 2023 h. 14:30 - Room 2BC30 - Enrico Vicario (Padova, Dip. Mat.)

“Survival and complete convergence for a branching annihilating random walk”

Venerdì 26 Maggio 2023, ore 14:30 - Aula 2BC30 - Alice Callegaro (TU Munich and Johannes-Gutenberg Universität Mainz)

“Plateau problem: old and new results”

Martedì 23 Maggio 2023, ore 16:30 - aula 1A150 - Guido De Philippis (SISSA & Courant Institute of Mathematics)

“Mathematical modelling of axon mechanics”

Mercoledì 17 Maggio 2023, ore 13:30 - Aula 2BC30 - Davide Riccobelli (Politecnico di Milano)

“Symmetries, groups and graphs: from the origins to today’s research”

Wednesday 17 May 2023 h. 15:30 - Room 2BC30 - Daniele Nemmi (Padova, Dip. Mat.)

“Pubblicare ad accesso aperto in Padua Research Archive (IRIS), applicando il diritto d’autore e le licenze open”

Venerdì 5 Maggio 2023, ore 11:00 - Zoom

“Restituzione risultati d’indagine: come vivono le studentesse il percorso universitario in Informatica?”

Giovedì 4 Maggio 2023, ore 11:00 - Aula 2AB40 - Valentina Fietta

“Optimal control with a stochastic switching time: introduction and solution approaches”

Wednesday 3 May 2023 h. 14:30 - Room 2BC30 - Maddalena Muttoni (Padova, Dip. Mat.)

“Fractional forward variance models – volatility surfaces and other features”

Venerdì 28 Aprile 2023, ore 14:30 - Aula 2BC30 - Stefano De Marco (Ecole Polytechnique, Paris)

“Tunneling for a Semi-classical Schrödinger operator with symmetries”

CANCELLED Venerdì 21 Aprile 2023, ore 15:00 - Aula 2BC60 - Michel Rouleux (Centre de Physique Théorique, CNRS, Aix-Marseille-Université et Université de Toulon)

“Reciprocity Laws”

Wednesday 19 April 2023 h. 14:30 - Room 2BC30 - Eduardo Rocha Walchek (Padova, Dip. Mat.)

“4th Spring Colloquium on Probability and Finance”

Thursday, April 13th 2023 h.14:30 - Room 2AB40

“Reverse Mathematics for the working mathematician?”

Mercoledì 5 Aprile 2023, ore 16:15 - Aula 2BC30 - Michael Rathjen (University of Leeds)

“High-dimensional random polytopes of the Beta kind”

Venerdì 31 Marzo 2023, ore 14:30 - Aula 1BC45 e Zoom - Nicola Turchi (Università Milano Bicocca)

“Rough volatility, path-dependent PDEs and weak rates of convergence”

Mercoledì 29 Marzo 2023, ore 13:30 - Aula 2BC30 - Ofelia Bonesini (Imperial College London)

“Ergodic Mean-Field Games with Riesz-type aggregation”

Wednesday 29 March 2023 h. 14:30 - Room 2BC30 - Chiara Bernardini (Padova, Dip. Mat.)

“Quantum Walks”

Venerdì 24 Marzo 2023, ore 12:30 - Aula 1A150 - Chris Godsil (University of Waterloo)

“The symplectic reduction of sub-Riemannian geodesic flow in metabelian Carnot groups”

Giovedì 23 Marzo 2023, ore 11:00 - Aula 2BC30 - Alejandro Bravo Doddoli (University of California, Santa Cruz)

“On the volume of (half-)tubular neighborhoods of surfaces in sub-Riemannian geometry”

Wednesday 15 March 2023 h. 14:30 - Room 2BC30 - Tania Bossio (Padova, Dip. Mat.)

“Babai’s conjecture for classical groups with generating sets containing a transvection”

Martedì 14 Marzo 2023, ore 11:00 - Aula 1BC45 - Martino Garonzi (University of Brasilia)

“Hydrodynamic limit of simple exclusion processes on point processes with random conductances”

Lunedì 6 Marzo 2023, ore 16:00 - Aula 1BC45 e Zoom - Alessandra Faggionato (Università di Roma La Sapienza)

“Portfolio choice under taxation and time constraints”

Giovedì 2 Marzo 2023, ore 16:30 - Aula 2BC60 - Kostas Kardaras (LSE London)

“Iterated Wreath Products in Product Action, in search for new HJI groups”

Mercoledì 1 Marzo 2023, ore 11:00 - Aula 1BC45 - Matteo Vannacci (Universidad del Pais Vasco - Bilbao)

“Micro-Macro Limit: From the Follow-the-Leader Model to the Lighthill-Whitham-Richards Model”

Wednesday 1 March 2023 h. 15:30 - Room 2BC30 - Mohamed Bentaibi (Padova, Dip. Mat.)

“On the compensator of step processes in progressively enlarged filtrations and related control problems”

Venerdì 24 Febbraio 2023, ore 14:30 - Aula 2BC60 - Paolo Di Tella (TU Dresda)

“Two Dirac Days”

February 20th-21st, 2023 - Torre Archimede

“A duality based DMK approach to the L1-norm and Total Variation regularization in optimization problems”

Wednesday 15 February 2023 h. 14:30 - Room 2BC30 - Nicola Segala (Padova, Dip. Mat.)

“A brief introduction to Bloch-Kato conjecture”

Wednesday 8 February 2023 h. 15:30 - Room 2BC30 - Shilun Wang (Padova, Dip. Mat.)

“Predicative theory of stably locally compact locales”

Venerdì 3 Febbraio 2023, ore 15:00 - Aula 1A150 - Tatsuji Kawai (JAIST, Japan)

“Counting meromorphic differentials on the Riemann sphere: explicit formulas and a relation with mathematical physics”

Giovedì 2 Febbraio 2023, ore 14:30 - Aula 2AB40 - Alexandr Buryak (Higher School of Economics, Moscow)

“Solving Stochastic Control and Mean Field Games using Deep Reinforcement Learning”

Venerdì 27 Gennaio 2023, ore 14:30 - Aula 2BC30 e Zoom - Athanasios Vasileiadis (Université Côte d'Azur)

“Internal Neighbourhood Spaces: Closed and closed morphisms”

Giovedì 26 Gennaio 2023, ore 15:00 - Aula ABC45 - Partha Ghosh (University of South Africa)

“Implicative models for set theory”

Giovedì 26 Gennaio 2023, ore 15:45 - Aula ABC45 - Samuele Maschio (Università di Padova)

“Complex Networks: a highly interdisciplinary field. Theory and Applications”

Wednesday 18 January 2023 h. 15:30 - Room 2BC30 - Sara Venturini (Padova, Dip. Mat.)

“Hydrodynamics for the partial exclusion process in random environment via stochastic duality”

Mercoledì 21 Dicembre 2022, ore 11:00 - Aula 2AB45 e Zoom - Simone Floreani (University of Oxford)

“Optimal investment and fair sharing rules of the incentives for renewable energy communities”

Venerdì 16 Dicembre 2022, ore 15:30 - Aula 702 e Zoom - Almendra Awerkin (Università di Brescia)

“Binomial coefficients in modular arithmetic – A mathematical solution to musical questions”

Wednesday 14 December 2022 h. 15:30 - Room 2BC30 - Riccardo Gilblas (Padova, Dip. Mat.)

“Singular integral operators and boundary value problems for analytic functions”

Lunedì 5 Dicembre 2022, ore 14:00 - Aula 2BC30 - Sergiy Plaksa (NAS of Ukraine)

“Entropic turnpike estimates for the kinetic Schrödinger problem”

Venerdì 2 Dicembre 2022, ore 11:00 - Aula 2BC30 e Zoom - Giacomo Greco (Eindhoven University of Technology)

“Moving Least Square Approximation using Variably Scaled Discontinuous Weight Function”

Wednesday 30 November 2022 h. 14:30 - Room 2BC30 - Mohammad Karimnejad (Padova, Dip. Mat.)

“Gaussian Kinematic Formulas for Random Spherical Harmonics”

Venerdì 25 Novembre 2022, ore 15:30 - Aula 2AB40 e Zoom - Maurizia Rossi (Università Milano Bicocca)

“Mini workshop on derived categories and mirror symmetry”

Wednesday, November 23, 2022 - Room 2AB40

“Magnetic Curvature and Existence of Closed Magnetic Geodesic”

Giovedì 17 Novembre 2022, ore 14:30 - Aula 2BC30 - Valerio Assenza (Ruprecht-Karls-Universität Heidelberg)

“Trace theorems for regular geometrical weighted trees”

Giovedì 17 Novembre 2022, ore 15:30 - Aula 2BC30 - Kiyan Naderi (Carl von Ossietzky Universität Oldenbur)

“Shear flows and viscoelastic fluids”

Wednesday 16 November 2022 h. 14:30 - Room 2BC30 - Muhanna Ali H. Alrashdi (Padova, Dip. Mat.)

“Mini workshop on the moduli space of curves and related structures”

Thursday, November 10, 2022 - Room 1BC45

“A model of optimal incentives for renewable investments”

Venerdì 28 Ottobre 2022, ore 11:30 - Aula 2BC30 e Zoom - René Aïd (Université Paris Dauphine - PSL, LEDA)

“Mini workshop on complex and tropical geometry”

Wednesday, October 26, 2022 - Room 2AB40

“A Path in Algebra – two days on the occasion of Alberto Tonolo’s 60th birthday”

14-15 Ottobre 2022 - Sala Grande, Centro Universitario, via Zabarella 82, Padova

“Interest rate market: how economic changes affect mathematical modeling”

Wednesday 5 October 2022 h. 17:00 - Room 1C150 - Giacomo Lanaro (Padova, Dip. Mat.)

“Ill behaved harmonic functions on a ball”

Giovedì 29 Settembre 2022, ore 14:30 - Aula 2BC30 e Zoom - Roberto Bramati (Ghent University)

“Quantum differential equations, isomonodromic deformations, and derived categories”

Mercoledì 21 Settembre 2022, ore 15:30 - Sala Riunioni 701 e Zoom - Giordano Cotti (Università di Londra)

“Isoparametricity and the Pompeiu property”

Venerdì 16 Settembre 2022, ore 11:30 - Aula 2AB40 e Zoom - Luigi Provenzano (Sapienza Università di Roma)

“Phase transition for level-set percolation of the membrane model”

Venerdì 15 Luglio 2022, ore 14:30 - Aula 2BC30 - Maximilian Nitzschner (NYU Courant Institute)

“Stochastic volatility models: A Malliavin calculus approach”

Martedì 5 Luglio 2022, ore 14:30 - Aula 2BC30 - Elisa Alos (UPF Barcelona)

“Skew braces and indecomposable solution”

Martedì 28 Giugno 2022, ore 16:00 - Aula 1AD100 - Leandro Vendramin (Vrije Universiteit Brussel)

“Biased elementary doctrines and generalized quotient completion”

Lunedì 27 Giugno 2022, ore 15:00 - Aula 2AB45 - Cipriano Cioffo (Università di Milano)

“Factorization Spaces”

Mercoledì 22 Giugno 2022, ore 16:30 - Aula 2BC30 - Laura Cossu (Karl-Franzens-Universität, Graz)

“On quiver categories associated to quadratic differentials”

Martedì 21 Giugno 2022, ore 14:00 - Aula 2AB40 - Anna Barbieri (Università di Padova)

“Introduction to sub-Riemannian geometry”

Wednesday 15 June 2022 h. 15:30 - Room 2AB45 and Zoom - Alessandro Socionovo (Padova, Dip. Mat.)

“Constructing a universe for the setoid model”

Giovedì 9 Giugno 2022, ore 15:00 - Aula 2AB40 - Filippo Sestini (PhD student - University of Nottingham, UK)

“Reifying Dynamical Algebra”

Mercoledì 8 Giugno 2022, ore 16:30 - Aula 2AB40 - Ingo Blechschmidt (Università di Augsburg)

“How to solve your next math problem by computer. Three stories on proof-assistants”

Martedì 7 Giugno 2022, ore 16:30 - Aula - 1A150 - Ingo Blechschmidt (Università di Augsburg - Germania) + Marco Maggesi (Università di Firenze) + Filippo Sestini (Università di Nottingham - UK)

“Power laws in market microstructure”

Lunedì 6 Giugno 2022, ore 16:00 - Aula 1BC45 e Zoom - Umut Cetin (LSE)

“Counting meromorphic differentials with zero residues on the Riemann sphere and the KP hierarchy”

Mercoledì 1 Giugno 2022, ore 14:30 - Aula 2BC30 - Alexandr Buryak (Higher School of Economics, Moscow)

“Bicategories in univalent foundations”

Martedì 31 Maggio 2022, ore 16:30 - Zoom - Marco Maggesi (University of Firenze)

“A neural network approach for the estimation of mortgage prepayment rates”

Venerdì 27 Maggio 2022, ore 16:30 - Sala Riunioni 701 e Zoom - Luca Sitzia (UniCredit SpA)

“Social media analysis and detection of online financial disinformation”

Giovedì 26 Maggio 2022, ore 15:00 - LabP55 (Complesso Paolotti) - Serena Tardelli (IIT-CNR)

“On the Excursion Area of Time Dependent Spherical Random Fields”

Mercoledì 25 Maggio 2022, ore 14:30 - Aula 2AB40 e Zoom - Anna Vidotto (Università di Napoli Federico II)

“The Quarks of Attention”

Mercoledì 25 Maggio 2022, ore 12:30 - Aula LUM250 (Via Luzzatti 8) - Pierre Baldi (University of California Irvine)

“Chaotic dynamical systems and applications to the solar system dynamics”

Wednesday 25 May 2022 h. 16:30 - Room 2BC30 and Zoom - Mattia Rossi (Padova, Dip. Mat.)

“Lo sviluppo storico della Meccanica Celeste ed il suo ruolo nelle scienze fisiche”

Mercoledì 25 Maggio 2022, ore 15:00 - Zoom - Christos Efthymiopoulos

“Dynamics and Neural Collapse in Deep Classifiers trained with the Square Loss”

Mercoledì 25 Maggio 2022, ore 13:30 - Aula LUM250 (Via Luzzatti 8) - Tomaso Poggio (MIT)

On profinite groups with restricted centralizers of $\pi$-elements

Giovedi 12 Maggio 2022, ore 14:30 - Aula 2AB40 - Cristina Acciarri (Università degli Studi di Modena e Reggio Emilia)

Structure of Vertex Neighbourhoods of Solubility Graphs

Mercoledi 11 Maggio 2022, ore 10:00 - Aula 1BC45 - Banafsheh Akbari (Sahand University of Technology, Tabriz)

“Kolmogorov-Arnold-Moser (KAM) stability and its application in the planetary n-body problem”

Wednesday 11 May 2022 h. 14:30 - Room 2BC30 and Zoom - Rita Mastroianni (Padova, Dip. Mat.)

Finsler-Rellich inequalities involving the distance to the boundary

Giovedì 5 Maggio 2022, ore 15:00 - Aula 2BC60 e Zoom - Miltiadis Paschalis (Università di Atene)

3rd Spring Colloquium on Probability and Finance

28-29 April 2022 - Scuola della Carità and Zoom

Geometrical degrees of freedom for Whitney elements

Mercoledì 27 Aprile 2022, ore 12:30 - Sala Riunioni 702 e Zoom - Ludovico Bruni Bruno (Università di Trento)

“Set-theoretic solutions of the Yang-Baxter equation and related associative structure”

Mercoledì 20 Aprile 2022, ore 16:30 - Aula 1C150 - Ilaria Colazzo (Università di Exeter)

“An Efficient Authentication Scheme over Blockchain for Fog Computing-enabled Internet of Vehicles”

Giovedì 14 Aprile 2022, ore 11:00 - Aula 2BC30 - Salah Eddine Merzougui

“The Graph p-Laplacian Eigenvalue Problem”

Wednesday 13 April 2022 h. 14:30 - Room 2BC30 and Zoom - Piero Deidda (Padova, Dip. Mat.)

“The magnetic properties of fractal structures”

Mercoledì 13 Aprile 2022, ore 17:30 - Zoom - Maria Rosaria Lancia (Università degli Studi di Roma “La Sapienza”)

“Pointwise convergence problems in analysis and ergodic theory”

7-13 Aprile 2022, ore 15:30 - Dipartimento di Matematica “Tullio Levi-Civita” - James Wright (University of Edinburgh)

“Security Threats and Authentication for IoV: A Brief Overview”

Venerdì 8 Aprile 2022, ore 9:00 - Aula 2BC30 - Salah Eddine Merzougui

“Strong Sard Conjecture in three dimensional analytic manifolds”

Canceled Martedì 5 Aprile 2022, ore 14:30 - Aula 1BC45 e Zoom - André Belotto (IMJ-PRG, Université de Paris)

“Completeness: Turing, Schütte, Feferman (and Löb)”

Martedì 5 Aprile 2022, ore 16:30 - Aula 1A150 - Michael Rathjen (University of Leeds)

“Phase transitions and large deviations for the Boolean model of continuum percolation for Cox point processes”

Venerdì 25 Marzo 2022, ore 14:30 - Zoom - Benedikt Jahnel (WIAS, Berlin, Germany)

“Primi elementi di calcolo funzionale per funzioni slice-regolari di variabile quaternionica”

Giovedì 24 Marzo 2022, ore 15:00 - Aula 2AB40 - Chiara de Fabritiis (Università Politecnica delle Marche)

“Open Problems in the DAEDALUS-CAM, An Immersive Stereocamera for Lunar Caves Exploration”

Lunedì 7 Marzo 2022, ore 12:00 - Sala Riunioni 702 - Claudio Pernechele ed Emanuele Simioni (INAF – Istituto Nazionale di Astrofisica Padova)

“Optimal control problems: existence of minimizers, necessary conditions, and gap phenomena”

Wednesday 2 March 2022 h. 15:30 - Room 2BC30 and Zoom - Giovanni Fusco (Padova, Dip. Mat.)

“Signature processes in mathematical finance, an introduction”

Venerdì 25 Febbraio 2022, ore 14:30 - Aula 2BC30 e Zoom - Sara Svaluto-Ferro (Università di Verona)

“Models for liquid crystals on surfaces”

Venerdì 25 Febbraio 2022, ore 12:00 - Sala Riunioni 702 - Axel Voigt (Institute of Scientific Computing Technische Universität Dresden - Germany)

“Multifractal approach to fully developed turbulence”

Venerdì 25 Febbraio 2022, ore 15:00 - Aula 1C150 - Angelo Vulpiani (Roma Sapienza)

“Beyond Nash Equilibria in Mean Field Games”

Thursday 17 February 2022 h. 14:30 - Room 2AB45 Wednesday 23 February 2022 h. 14:30 - Room 1A150 and Zoom - Ofelia Bonesini (Padova, Dip. Mat.)

“Coomologia g-orbifold e risoluzioni crepanti”

Giovedì 17 Febbraio 2022, ore 15:30 - Aula 2BC60 e Zoom - Alessandro Chiodo (IMJ-PRG, Paris 6 - France)

“Modular curves and Heegner points”

Wednesday 2 February 2022 h. 14:30 - Room 2AB40 and Zoom - Daniele Troletti (Padova, Dip. Mat.)

“Poisson hyperplanes in hyperbolic space”

Venerdì 28 Gennaio 2022, ore 14:30 - Zoom - Christoph Thaele (University of Bochum, Germany)

“A Well-Posed Surface Integral Equation for the Maxwell Dielectric Problem”

Mercoledì 26 Gennaio 2022, ore 17:30 - Zoom - Darko Volkov (Worcester Polytechnic Institute, USA)

“Quantum tau functions and a Chiodo class”

Giovedì 20 Gennaio 2022, ore 14:00 - Aula 2AB45 - Xavier Blot (Weizmann institute, Israel)

“Optimizing smooth objectives on convex sets without projections”

Wednesday 19 January 2022 h. 14:30 - Room 2AB45 and Zoom - Damiano Zeffiro (Padova, Dip. Mat.)

“Trimming Data Sets: a Verified Algorithm for Robust Mean Estimation”

Mercoledì 22 Dicembre 2021, ore 11:00 - Aula 2BC30 e Zoom - Alessandro Bruni (IT University of Copenhagen)

“Optimal management of pumped hydroelectric production with state constrained optimal control”

Venerdì 17 Dicembre 2021, ore 14:30 - Aula 2BC30 e Zoom - Athena Picarelli (Università di Verona)

“The critical node/edge detection problem on trees”

Wednesday 15 December 2021 h. 14:30 16:00 - Room 2AB45 and Zoom - Syed Md Omar Faruk (Padova, Dip. Mat.)

“Mathematical Finance: a Tale of Stochastic Processes”

Wednesday 1 December 2021 h. 14:00 - Room 2AB45 and Zoom - Guillaume Szulda (Padova, Dip. Mat. and Université de Paris)

“Planar aggregation with subcritical fluctuations and the Hastings-Levitov models”

Venerdì 26 novembre 2021, ore 14:30 - Aula 2BC30 e Zoom - Vittoria Silvestri (Roma, La Sapienza)

“Embeddings of spaces with multiweighted derivatives and their applications”

Wednesday 17 November 2021 h. 14:00 - Zoom - Zhanar Keulimzhayeva (KazATU)

“Chebyshev Greeks: Smoothing Gamma without Bias”

Venerdì 29 Ottobre 2021, ore 14:30 - Aula 2BC30 e Zoom - Andrea Pallavicini (Imperial College London and Banca IMI)

“Classification of algebraic varieties”

Martedì 26 Ottobre 2021, ore 16:00 - Aula 1A150 e YouTube - Lucia Caporaso (Università Roma Tre)

“Frobenius manifolds, moduli spaces of curves, and enumerative geometry: the topological recursion”

Mercoledì 20 Ottobre 2021, ore 11:00 - Aula 2AB40 - Danilo Lewanski (IHES e IPhT - France)

“The Modularity Theorem and Fermat’s Last Theorem”

Wednesday 6 October 2021 h. 16:00 - Room 1A150 or Zoom - Luca Mastella (Dipartimento di Matematica “Tullio Levi-Civita”)

“Kinetically constrained models out of equilibrium”

Venerdì 24 Settembre 2021, ore 14:30 - Zoom - Oriane Blondel (Université Claude Bernard Lyon 1)

“On semi-classical spectral series for an atom in a periodic circularly polarized electric field”

Venerdì 16 Luglio 2021, ore 10:30 - Zoom - Michel Rouleux (CPT - Université de Toulon)

“Local central limit theorem and potential kernel estimates for a class of symmetric heavy-tailed random variables”

Venerdì 9 Luglio 2021, ore 14:30 - Zoom - Wioletta Ruzsel (University of Utrecht)

“Multidimensional singular control and related Skorokhod problem: sufficient conditions for the characterization of optimal controls”

Mercoledì 7 Luglio 2021, ore 14:30 - Aula 2BC30 + Zoom - Giorgio Ferrari

“The social dilemma of stubborness vs. herding in social decisions: a mean field (game) model”

Venerdì 25 Giugno 2021, ore 14:30 - Zoom - Paolo Dai Pra (Università di Verona)

“Stability and asymptotic properties of a linearized hydrodynamic medium model for dispersive media in nanophotonics”

Mercoledì 23 Giugno 2021, ore 17:00 - Zoom - Serge Nicaise (LAMAV, Université Polytechnique Hauts-de-France, Valenciennes, France)

“Synchronization and asymptotic dynamics of mechanical systems: an introduction”

Wednesday 9 June 2021 h. 14:30 - Zoom - Sara Galasso (Dipartimento di Matematica “Tullio Levi-Civita”)

“The curse and blessing of learning from non static datasets”

Martedì 8 Giugno 2021, ore 16:00 - YouTube - Marc'Aurelio Ranzato (Facebook AI Research Lab)

“Nonzero-sum stochastic Impulse Games with an application in competitive retail energy markets”

Venerdì 28 Maggio 4 Giugno 2021, ore 16:00 15:00 - Zoom - Mohamed Mnif (University of Monastir)

“The complex eikonal equation in 2D”

Martedì 1 Giugno 2021, ore 17:00 - Zoom - Rolando Magnanini (Università degli Studi di Firenze)

“Reducing infinitary induction-induction”

Lunedì 31 Maggio 2021, ore 17:00 - Zoom - Filippo Sestini (University of Nottingham)

“Normalization for Cubical Type Theory ”

Tuesday 25th May, 5:30pm - Zoom - Jonathan Sterling (Carnegie Mellon University- USA)

“Electromagnetism in seismology”

Mercoledì 19 Maggio 2021, ore 17:00 - Zoom - Giovanni Franzina (IAC - Istituto per le Applicazioni del Calcolo “Mauro Picone”, Roma)

“An introduction to singular control problems through an electricity market model”

Wednesday 19 May 2021 h. 14:30 - Zoom - Almendra Awerkin (Dipartimento di Matematica “Tullio Levi-Civita”)

“Graded Doctrines and Linear Equality”

Tuesday 18th May, 5pm - Zoom - Fabio Pasquali (University of Genova)

“Perturbations near the vertex of a plane sector and a 3D cone”

Thursday May 13, 2021 at 11:30 am - Zoom - Matteo Dalla Riva (University of Tulsa, visiting scientist at our Department)

“An introduction to the Hybrid High-Order method with application to nonlinear problems”

Thursday, May 13th, 2021 at 16:00 - Zoom - Daniele Di Pietro (Université de Montpellier)

“An inverse problem in electromagnetism with partial data”

Mercoledì 12 Maggio 2021, ore 17:00 - Zoom - Marco Marletta (Cardiff University, UK)

“Condensation of SIP particles and sticky Brownian motion”

Venerdì 7 Maggio 2021, ore 14:30 - Zoom - Gioia Carinci (Università di Modena e Reggio Emilia)

“An intuitive introduction to p-adic geometry”

Wednesday 5 May 2021 h. 14:30 - Zoom - Yukihide Nakada (Dipartimento di Matematica “Tullio Levi-Civita”)

“The double-double ramification cycle”

Wednesday, April 28, at 14:00 - Zoom - David Homes (University of Leiden)

“The symmetric inclusion process: some properties and scaling limit”

Venerdì 16 Aprile 2021, ore 12:00 - Zoom - Chiara Franceschini (IST Lisbona)

“Radiation condition and instability phenomenon at a corner interface between a dielectric and a negative material”

Mercoledì 31 Marzo 2021, ore 17:00 - Zoom - Xavier Claeys (Université Pierre et Marie Curie Laboratoire Jacques-Louis Lions, Paris, France)

“On the simulation of planar homogeneous flows”

Wednesday 31 March 2021 h. 14:30 - Zoom - Francesca Tedeschi (Dipartimento di Matematica “Tullio Levi-Civita”)

“Phase transitions in sparse random graphs and coagulation processes”

Venerdì 26 Marzo 2021, ore 14:30 - Zoom - Luisa Andreis (Università di Firenze)

“Time-harmonic electromagnetic waves in anisotropic media: theoretical and numerical analysis”

Mercoledì 17 Marzo 2021, ore 17:00 - Zoom - Patrick Ciarlet (ENSTA Paris, France)

“Optimal stopping theory and American options”

Wednesday 17 March 2021 h. 15:30 - Zoom - Francesco Rotondi (Dipartimento di Matematica “Tullio Levi-Civita”)

“The Electromagnetic Transmission Eigenvalue Problem”

Mercoledì 3 Marzo 2021, ore 17:00 - Zoom - Fioralba Cakoni (Rutgers University - USA)

“A differential eigenproblem of electromagnetics”

Wednesday 3 March 2021 h. 14:30 - Zoom - Michele Zaccaron (Dipartimento di Matematica “Tullio Levi-Civita”)

“Node immunization in networks: a scalable searching algorithm based on random rooted forests”

Venerdì 26 Febbraio 2021, ore 14:30 - Zoom - Luca Avena (Leiden University)

“Limit theorems for Lévy flights on a 1D Lévy random medium”

Wednesday 17 February 2021 h. 14:30 - Zoom - Elena Magnanini (Dipartimento di Matematica “Tullio Levi-Civita”)

“Scale-free percolation in continuous space”

Venerdì 5 Febbraio 2021, ore 14:30 - Zoom - Michele Salvi (Università di Roma Tor Vergata)

“An introduction to the moduli space of smooth curves and its compactification”

Wednesday 3 February 2021 h. 14:30 - Zoom - Angelina Zheng (Dipartimento di Matematica “Tullio Levi-Civita”)

The Domain Derivative for Time Harmonic Electromagnetic Scattering Problems

Wednesday February 3rd 2021 at 17:00 - Zoom - Frank Hettlich (Karlsruhe Institute of Technology, Germany)

“La matematica che ci salva”

Giovedì 21 Gennaio 2021, ore 17:15 - Webinar

“Information Technology Risks”

January 19th, 2021 2pm - Webinar - Antonio Apruzzese (former Director of the Italian Postal and Communications Police)

“Metastability for an SPDE via functional inequalities”

Venerdì 15 Gennaio 2021, ore 14:30 - Zoom - Giacomo Di Gesù (Università di Pisa)

“Regularity theory for Maxwell’s equations”

Mercoledì 13 Gennaio 2021, ore 17:00 - Zoom - Giovanni Alberti (Università di Genova)

“Detecting anomalies in complex networks”

Venerdì 18 Dicembre 2020, ore 11:30 - Zoom - Gianmarco Bet (Università di Firenze)

“Weak KAM, Homogenization and Ergodic Control: an introduction”

Wednesday 16 December 2020 h. 14:30 - Zoom - Hicham Kouhkouh (Dipartimento di Matematica “Tullio Levi-Civita”)

“Questioni di generazione ed enumerazione in gruppi finiti e gruppi di permutazione”

Venerdì 11 Dicembre 2020, ore 9:00 - Zoom - Mariapia Moscatiello (Dipartimento di Matematica “Tullio Levi-Civita”)

“Cybersecurity: the role of the Italian national Postal and Communications Police against cybercrime”

December 11th, 2020 11am - Webinar - Nunzia Ciardi (Director of the Italian Postal and Communications Police)

“Falde birazionali e teoria delle deformazioni per alcune varietà di Poisson”

Giovedì 10 Dicembre 2020, ore 9:00 - Zoom - Filippo Ambrosio (Dipartimento di Matematica “Tullio Levi-Civita”)

“FA-TOOLBOX: solving PDEs with Hilbert Complexes”

Mercoledì 9 Dicembre 2020, ore 17:00 - Zoom - Dirk Pauly (Duisburg Essen University, Germany)

“Mathematical modeling in Finance”

Wednesday 9 December 2020 h. 14:30 - Zoom - Andrea Mazzoran (Dipartimento di Matematica “Tullio Levi-Civita”)

Power grids as stochastic networks: emergent failures and mitigation strategies

Venerdì 27 Novembre 2020, ore 11:30 - Zoom - Alessandro Zocca (Vrije Universiteit Amsterdam)

“Steklov eigenvalues for Maxwell’s equations”

Mercoledì 25 Novembre 2020, ore 17.00 - Zoom - Samuel Cogar (Rutgers University - USA)

“Homological algebra: deforming abelian groups using torsion pairs”

Wednesday 18 November 2020 h. 14:30 - Zoom - Sergio Pavon (Padova, Dip. Mat.)

“Critical and near-critical scaling limits for the planar Ising model”

Venerdì 6 Novembre 2020, ore 14:00 - Zoom - Federico Camia (NYU Abu Dhabi)

Opening Day of the Doctoral School and “Mathematical modeling in primary school: an example of research in Math Education”

Wednesday 7 October 2020 h. 15:00 - Room 1AD100 or Zoom - Simone Passarella (Dipartimento di Matematica “Tullio Levi-Civita”)

“The consistency of intensional Martin-Löf type theory with formal Church’s thesis, a game-semantic approach”

Lunedì 21 Settmbre 2020, ore 16:30 - Zoom - Norihiro Yamada (University of Minnesota)

“The Widom-Rowlinson model: metastability, mesoscopic and microscopic fluctuations for the critical droplet ”

Venerdì 3 Luglio 2020, ore 11:00 - Zoom - Elena Pulvirenti (University of Bonn)

“Differential Game Models of Optimal Debt Management”

Martedì 30 Giugno 2020, ore 15:00 - Zoom - Khai Tien Nguyen (North Carolina State University, USA)

“Regularisation by noise and notions of irregularity”

Venerdì 26 Giugno 2020, ore 11:00 - Zoom - Lucio Galeati (University of Bonn)

“On the mystery of generic object”

Thursday, June, 25th, 16:00 - Zoom - Ingo Blechschmidt (University of Augsburg)

“Mathematics of shuffling”

Martedì 23 Giugno 2020, ore 14:00 - YouTube - Cheryl Praeger (University of Western Australia)

“Boundary stickiness of nonlocal minimal surfaces”

Lunedì 22 Giugno 2020, ore 10:00 - Zoom - Luca Lombardini (University of Western Australia, Perth, Australia)

“Lagrangian and conservative solutions of the 2D Euler equations”

Mercoledì 17 Giugno 2020, ore 15:00 - Zoom - Gennaro Ciampa (University of Basel, CH)

“Entropic repulsion for the occupation-time field of random interlacements by disconnection”

Venerdì 12 Giugno 2020, ore 15:00 - Zoom - Alberto Chiarini (Eindhoven University of Technology)

“Shape optimization applied to Eulimnadiae eggs”

Venerdì 12 Giugno 2020, ore 11:00 - Zoom - Alexandre Delyon (Université de Lorraine, Francia)

“Efficient representation of supply and demand curves on day-ahead electricity markets”

Wednesday 10 June 2020 h. 14:30 - Zoom - Marija Soloviova (Dipartimento di Matematica “Tullio Levi-Civita”)

“A new Universality Class in (1+1)-dimensions: the Brownian Castle”

Venerdì 5 Giugno 2020, ore 11:00 - Zoom - Giuseppe Cannizzaro (University of Warwick)

“Scattering and Metric Lines”

Tuesday, June 2, 2020, 17:00 - Zoom - Richard Montgomery (UCSC)

“Origin-to-destination network flow with path preferences and velocity controls: a mean field game-like approach”

Giovedì 28 Maggio 2020, ore 15:00 14:45 - Zoom - Rosario Maggistro (Università “Ca' Foscari”, Venezia)

“Soil searching by an artificial root”

Venerdì 5 Giugno 2020, ore 15:00 - Zoom - Maria Teresa Chiri (Penn State University, USA)

“Metastability for the randomly dilute Curie-Weiss model with Glauber dynamics”

Venerdì 22 Maggio 2020, ore 11:00 - Zoom - Saeda Marello (University of Bonn)

“On the structure of weak solutions to Burgers equation”

Venerdì 22 Maggio 2020, ore 15:00 - Zoom - Elio Marconi (University of Basel)

“Computational problems in mathematical physical modelling with DLTI systems”

Wednesday 20 May 2020, 14:30 - Zoom - Marta Gatto (Padova, Dipartimento di Matematica “Tullio Levi-Civita”)

“Maximal regularity for viscous Hamilton-Jacobi equations”

Venerdì 15 Maggio 2020, ore 15:00 - Zoom - Marco Cirant (Dipartimento di Matematica “Tullio Levi-Civita”)

“Permutation group theory”

Mercoledì 6 Maggio 2020, ore 14:30 - Zoom - Mariapia Moscatiello (Dipartimento di Matematica “Tullio Levi Civita”)

“An energy functional for $L^1$-optimal transport”

Giovedì 30 Aprile 2020, ore 11:30 - Zoom - Federico Piazzon (Università di Padova)

“$\Gamma$-convergence and homogenisation for a class of degenerate functionals”

Venerdì 24 Aprile 2020, ore 11:00 - Zoom - Federica Dragoni (Università di Cardiff, UK)

“Homogenization for nonlocal Hamilton-Jacobi-Bellman equations”

Venerdì 17 Aprile 2020 - Zoom - Daria Ghilli (Università di Padova)

“Regularity, existence and multiplicity results for the fractional p-Laplacian”

Martedì 10 Marzo 2020, ore 12:15 - Aula seminari 430 - Antonio Iannizzotto (Università di Cagliari)

“An energy functional for $L^1$-optimal transport”

ANNULLATO Martedì 3 Marzo 2020, ore 12:30 - Aula seminari 430 - Federico Piazzon (Università di Padova)

“Understanding the most likely evolution of interacting particle systems”

Venerdì 21 Febbraio 2020, ore 14:30 - Aula 1BC45 - Giovanni Conforti (CMAP, École Polytechnique)

“Quadratic Hedging and Optimization of Option Exercise Policies in Incomplete Markets and Discrete Time”

Venerdì 21 Febbraio 2020, ore 15:30 - Aula 1BC45 - Nicola Secomandi (Tepper School of Business, Carnegie Mellon University)

“On the orthotropic Laplacian”

Giovedì 20 Febbraio 2020, ore 12:15 - Aula seminari 430 - Pierre Bousquet (Université de Toulouse, Francia)

“Examples of compacts on algebraic sets with/without Markov’s inequality”

Mercoledì 19 Febbraio 2020, ore 11:00 - Aula 2BC30 - Leokadia Bialas-Ciez (Department of Mathematics, Jagellonian University Cracow - Poland)

“Turbulence, shell models and critical exponents for dissipation”

Martedì 18 Febbraio 2020, ore 10:30 - Aula 2BC30 - Francesco Morandin

“A stationary solution for turbulence shell models”

Martedì 18 Febbraio 2020, ore 11:15 - Aula 2BC30 - Alessandro Montagnani

“230V/50Hz – Attacking the European power grid for fun and profit”

Lunedì 17 Febbraio 2020, ore 15:00 - Aula 2AB45 - Johanna Ullrich (SBA Research - Vienna)

“Nilpotent varieties: properties of the most classical cases”

Giovedì 20 Febbraio 2020, ore 11:30 - Aula 2BC30 - Abraham Broer (Università di Montreal)

“Scacchiere egualitarie e matrici di Hadamard”

Venerdì 7 Febbraio 2020, ore 16:00 - Aula 2BC60 - Luigi Salce

“On sets of functions with variation diminishing property”

Mercoledì 5 Febbraio 2020, ore 11:00 - Aula 2AB45 - Mariusz Bieniek (Institute of Mathematics, Marie Curie Sklodowska University)

“A random journey among stochastic processes”

Wednesday 5 February 2020, h. 14:30 - Room 2BC30 - Samuele Stivanello (Padova, Dip. Mat.)

“A Lanczos-like method for the time-ordered exponential”

Martedì 4 Febbraio 2020, ore 16:00 - Aula 2AB40 - Stefano Pozza (Dept. of Numerical Mathematics, Charles University, Czech Republic)

“Computing with private data – Data Processing in the Encrypted Domain”

Martedì 4 Febbraio 2020, ore 11:30 - Aula 2AB40 - Riccardo Lazzeretti (Sapienza Università di Roma)

“Algebraic Analysis and Geometry”

Lunedì 3 Febbraio 2020, ore 14:00 - Aula 2BC60

“Lessons from Archives: Strategies for Collecting Sociocultural Data in Machine Learning”

Lunedì 3 Febbraio 2020, ore 13:30 - Aula 1A150 - Timnit Gebru (Google)

“Dynamical fitness models: evidence of universality classes for preferential attachment”

Venerdì 31 Gennaio 2020, ore 11:30 - Aula 1BC45 - Alessandra Cipriani (TU Delft)

“Joyal-Tierney and constructive model theory”

Martedì 28 Gennaio 2020, ore 14:30 - Aula 2AB45 - Henrik Forssell (U. of Stockholm)

“Ramified local set theories, hyperdoctrines and triposes”

Martedì 28 Gennaio 2020, ore 15:30 - Aula 2AB45 - Johan Lindberg (PHD student U. of Stockholm)

“Gradient of the single layer potential and rectifiability”

Venerdì 24 Gennaio 2020, ore 11:00 - Aula 430 - Carmelo Puliatti (Universitat Autònoma de Barcelona)

“Nonlinear models in Quantum Mechanics”

Thursday, January 23, 2020, h. 11:30 - Room 2AB45 - Andrea Sacchetti (Università degli Studi di Modena e Reggio Emilia)

“Differentiation theorems for bases of rectangles”

Lunedì 20 Gennaio 2020, ore 12:30 - Aula-seminari 430 - Laurent Moonens (Université de Paris Sud XI, Francia)

“Meglio un uovo oggi o una gallina domani? (Breve introduzione alla Revenue Management)”

Venerdì 17 Gennaio 2020, ore 16:00 - Aula 2BC60 - Giovanni Andreatta (Dipartimento di Matematica “Tullio Levi-Civita”)

“Stable hypersurfaces in the complex projective space”

Wednesday 15 January 2020, h. 14:30 - Room 2BC30 - Alberto Righini (Padova, Dip. Mat.)

“Large deviations for weakly coupled slow-fast systems via the comparison principle of an associated Hamilton-Jacobi equation”

Martedì 14 Gennaio 2020, ore 11:00 - Aula 1BC50 - Richard C. Kraaij (Delft University of Technology)

“Membrane shapes that minimize the multiphase Canham-Helfrich energy”

Tuesday, January 14, 2020, 14:30 - Room 2BC60 - Luca Lussardi (Torino Politecnico)

“Lower Bounds for Maximal Matchings and Maximal Independent Sets”

Giovedì 9 Gennaio 2020, ore 15:00 - Aula 2BC60 - Dennis Olivetti (University of Freiburg)

Seminari MALGA Padova Verona – Moduli Algebre Anelli

Giovedì 9 Gennaio 2020, ore 14:15 - Aula 2AB40 - Giovanna Carnovale + Lleonard Rubio y Degrassi

“N-body and N-vortex dynamics on surfaces: Hodge decomposition theorem, central forces and stability of relative equilibria”

Mercoledì 8 Gennaio 2020, ore 14:00 - Aula 2AB40 - Stefanella Boatto (Universidade Federal do Rio de Janeiro)

“Probabilistic recursive neural networks for density estimation over generalized random graphs”

Giovedì 19 Dicembre 2019, ore 16:30 - Aula 2AB45 - Edmondo Trentin (DIISM - Università di Siena)

“An introduction to sheets of conjugacy classes in reductive groups”

Wednesday 18 December 2019, h. 15:30 - Room 2BC30 - Filippo Ambrosio (Padova, Dip. Mat)

“A rectifiability result for sets of finite perimeter in Carnot groups”

Mercoledì 18 Dicembre 2019, ore 11:00 - Aula 430 - Sebastiano Don (University of Jyväskylä)

“Resolvent estimates inside the numerical range of non-self-adjoint operators and applications”

Martedì 17 Dicembre 2019, ore 12:20 - Aula Seminari 430 - Francesco Ferraresso (Università di Berna - Svizzera)

“Origami Geometrico”

Lunedì 16 Dicembre 2019, ore 15:30 - Palazzo Bo, Aula Nievo - Marco Abate (Università di Pisa)

“Some regularity results for minimizers in dynamic optimization”

Lunedì 16 Dicembre 2019, ore 12:15 - Aula seminari 430 - Piernicola Bettiol (Université de Brest, Francia)

“A distributional approach to fractional Sobolev spaces and fractional variation: asymptotic analysis”

Mercoledì 11 Dicembre 2019, ore 14:30 - Aula 2BC30 - Giorgio Stefani (Scuola Normale Superiore di Pisa)

“A smooth introduction to the semi-classical problem in Quantum Mechanics”

Wednesday 11 December 2019, h. 15:30 - Room 2BC30 - Enrico Picari (Padova, Dip. Mat.)

“Global observables and infinite mixing”

Tuesday, December 10, 2019, 11:00 - Aula Seminari 430 - Marco Lenci (Bologna)

“Minimal bubble clusters in the plane with double density”

Lunedì 9 Dicembre 2019, ore 11:00 - Aula 2AB45 - Valentina Franceschi (Sorbonne Université, Parigi)

Seminari MALGA Padova Verona – Moduli Algebre Anelli

Venerdì 6 dicembre 2019, ore 14:30 - Leonid Positselski (Czech Academy of Science, Prague), Alessandro Rapa (Università di Verona)

“Abel-Jacobi maps and double ramification cycles”

Venerdì 6 Dicembre 2019, ore 14:30 - Aula 1BC50 - Rahul Pandharipande (ETH, Zurich)

“On the micro-to-macro limit for 1D conservation laws”

Venerdì 29 Novembre 2019, ore 12:15 - Aula Seminari 430 - Massimiliano Rosini

“The Schrödinger equation in dimension two with a pointwise nonlinearity: a puzzling model”

Thursday, November 28, 2019, 11:00 - Room 2BC30 - Riccardo Adami (Politecnico di Torino)

“Geometry of 1-codimensional measures in the Heisenberg groups”

Lunedì 25 Novembre 2019, ore 11:00 - Aula 2AB45 - Andrea Merlo (Pisa)

“A Subsampling Line-Search Method with Second-Order Results”

Giovedì 21 Novembre 2019, ore 10:30 - Aula Seminari 430 - Vyacheslav Kungurtsev (Computer Science Department - Czech Technical University of Prague)

“Potential Theory and Boundary Element Method for the Laplace equation. An introduction”

Wednesday 20 November 2019, h. 14:30 - Room 2BC30 - Andrei-Florin Albisoru (Babes-Bolyai University, Cluj, Romania)

“Metamaterial design: a challenge in mathematical physics and engineering sciences”

Tuesday, November 12, 2019, 11:30 - Room 2AB45 - Francesco Dell'Isola (Roma Sapienza)

“Minimal approximations and 1-tilting cotorsion pairs over commutative rings” + “Gluing silting objects along recollements of well generated triangulated categories”

Lunedì 11 Novembre 2019, ore 15:00 - Aula Seminari 430 - Giovanna Le Gros (Università di Padova) + Fabiano Bonometti (Università di Verona)

“Some results on the flow of vector fields of BV class”

Lunedì 11 Novembre 2019, ore 12:00 - Aula 2AB45 - Stefano Bianchini (Sissa, Trieste)

“Internal Neighbourhood Spaces”

Giovedì 31 Ottobre 2019, ore 16:30 - Aula 2AB45 - Partha Ghosh (University of South Africa)

“Linear Programming Approach to Long Run Average Optimal Control: The Non-Ergodic Case”

Giovedì 31 Ottobre 2019, ore 12:15 - Aula-seminari 430 - Vladimir Gaitsgory (Macquarie University, Sydney, Australia)

“Biharmonic eigenvalues on annuli and rectangles”

Mercoledì 30 Ottobre 2019, ore 14:30 - Aula 2BC30 - Davide Buoso (EPFL, CH)

“Selection by vanishing common noise for potential finite state mean field games”

Martedì 29 Ottobre 2019, ore 14:30 - Aula-seminari 430 - Alekos Cecchin (Université de Nice Sophia-Antipolis, Francia)

“On the geometry of soap films and soap bubbles”

Lunedì 28 Ottobre 2019, ore 11:00 - Aula 2AB45 - Andrea Marchese (Università di Pavia)

“The Kleene tree and the construction of a computable function on the square with no computable fixed point (in practice)”

Martedì 22 Ottobre 2019, ore 16:30 - Aula 2AB45 - Petrus Potgieter (University of South Africa, visitor within our European project CID)

“On fractional Sobolev, Isoperimetric and Poincaré inequalities”

Martedì 22 Ottobre 2019, ore 12:30 - Aula seminari 430 - Gyula Csato (Universitat de Barcelona UB, Spagna)

“Notions of recurrence and transitivity for discrete dynamical systems”

Wednesday, October 9, 2019, h. 12:30 - Room 2AB45 - Jim Wiseman (Agnes Scott College, Decatur GA)

“Scalar conservation laws with flux discontinuous in the conserved quantity: front-tracking and Hamilton-Jacobi approach”

Giovedì 3 Ottobre 2019, ore 13:30 - Aula 2AB45 - Maria Teresa Chiri (Università di Padova)

“On the strong minimum in optimal control, a view from variational analysis”

Mercoledì 2 Ottobre 2019, ore 13:30 - Aula 2AB45 - Alexander Ioffe (Technion, Haifa, Israele)

“An overview on non-unique factorizations”

Wednesday 2 October 2019, h. 16:00 - Room 2BC60 - Federico Campanini (Padova, Dip. Mat.)

“Graph Theory and the Transfinite”

Martedì 1 Ottobre 2019, ore 16:30 - Aula 2AB45 - Michael Rathjen (University of Leeds, UK)

“On Falling Into Black Holes”

Tuesday June 11, 2019, h. 16:00 - Room 1A150 - Mihalis Dafermos (Princeton University)

“Le ragioni per cui i Social Networks ci rendono vulnerabili alla disinformazione”

Martedi 4 Giugno 2019, ore 14:30 - Aula 1A150 - Filippo Menczer (Indiana University - USA)

“Global Analysis of Locally Symmetric Spaces with Indefinite metric”

Lunedì 3 Giugno 2019, ore 10:30 - Aula 1BC45 - Toshiyuki Kobayashi (Università di Tokyo)

“Simmetria speculare e automorfismi”

Giovedì 30 Maggio 2019, ore 14:00 - Aula 2AB40 - Alessandro Chiodo (Paris 6)

“CSI NN: Reverse Engineering of Neural Network Architectures Through Electromagnetic Side Channel”

Giovedì 30 Maggio 2019, ore 11:00 - Aula 2BC60 - Stjepan Picek (TU Delft, The Netherlands)

“Algorithms for processing manifold-valued data and applications”

Mercoledì 29 Maggio 2019, ore 12:30 - Aula 2BC30 - Andreas Weinmann

“Programming Language Foundations in Agda”

May 28, 2019, h 16:00 - Room 1A150 - Philip Lee Wadler (University of Edinburgh)

“Fund models, CAPM, and attempting to approximate growth optimality”

Lunedì 27 Maggio 2019, ore 14:30 - Sala Riunioni 701 - Kostas Kardaras (London School of Economics, London)

“Including topographic effects in shallow water modeling”

Wednesday 22 May 2019, h.14:30 - Room 2BC30 - Elena Bachini (Padova, Dip. Mat.)

“Manifolds with two projective bundles structures”

Tuesday, May 14th, 2019, 14:00 - Room 1BC45 - Gianluca Occhetta (Trento)

“Half day in stochastic processes and mathematical finance” and the discussion of a PhD thesis

Monday 14 March 2016, h 10:00 - Room 2BC30